GRUZJA

KRÓLESTWO WINA I ZŁOTA

21 -29 października 2020

21.10

Wyjazd z Kraśnika z dworca autobusowego ul. Jagiellońska o godz. 14.00 , z Placu Zamkowego w Lublinie o godz. 15.00. Przejazd na lotnisko w Warszawie. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot o godz. 22

22.10

Lądowanie w Tbilisi. ok godz. 4:05 lokalnego czasu. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas na regenerację po nocnym locie. Późne śniadanie – ok. godziny 10. Od południa zwiedzanie Tbilisi: Spacer Aleją Rustawelego, pełną monumentalnych budowli z XIX wieku.

Zwiedzanie Muzeum Narodowego z unikalnymi złotymi skarbami starożytności, między innymi z mitycznej Kolchidy.

W trakcie krótkiej wizyty Muzeum Narodowym zobaczymy jedną z najbardziej niezwykłych kolekcji złota, jakie możemy oglądać gdziekolwiek na świecie. Gruzja jest jedną ze światowych kolebek metalurgii. Już w starożytności, pod nazwą Kolchidy, słynęła z legendarnych skarbów ze złota. W raptem kilku salach, które odwiedzimy zebrane są setki unikalnych skarbów – misternie wykonane klejnoty, złote ozdoby noszone przez kaukaskich królów i książąt , kielichy do picia, etc., Ich wiek mierzony jest często nie w stuleciach, a całych tysiącleciach.

Spacer po starym mieście w Tbilisi. Spacerując przez centrum Tbilisi będziemy mogli się zanurzyć w klimat najbardziej stylowej kaukaskiej metropolii. Zobaczymy wąskie uliczki ze starymi kamieniczkami, porosłe często winoroślą i ozdobione drewnianymi balkonami, orientalną dzielnicę łaźni siarkowych, artystyczną krzywą wieżę wykonaną przez miejscowego sztukmistrza. Odwiedzimy stare świątynie – kościół Anczischati, pamiętający założenie miasta 1500 lat temu i XIX-wieczny meczet. Obejrzymy wzniesione w ostatnich latach supernowoczesne budynki użyteczności publicznej. Na wzgórze zamkowe Narikala przejedziemy się kolejką linową, mogąc podziwiać widok na miasto z lotu ptaka.

Wieczorem czeka nas kolacja w formie kaukaskiej uczty. Oprócz wielkich ilości jedzenia i wina serwowanych do stołu będziemy mieli też inne atrakcje. Kolację uświetnia program folklorystyczny. Prezentowane tańce kaukaskie tworzą prawdziwy pokaz akrobacji i skoczności, do którego tłem jest muzyka w ognistych, szybkich rytmach. Na ogrodzie restauracji znajduje się aparat do destylacji czaczy (tutejszego odpowiednika włoskiej grappy), którego świeżej produkcji będziemy mogli skosztować.

Nocleg w hotelu w Tbilisi.

23.10

Śniadanie w hotelu. Przejazd do miasta Achalcyche w południowej Gruzji. Wizyta w gruzińsko-tureckim zamku Rabat. Jeszcze kilka lat temu zamek stał w ruinie. Dziś można wspiąć się tu na odrestaurowane wieże, zagłębić się w komnaty zdobione drewnianymi ornamentami i podziwiać nową złotą kopułę lokalnego meczetu. Na otwarciu odnowionej twierdzy w 2012 śpiewał sam Charles Aznavour.

Dalsza podróż w głąb skalistego kanionu rzeki Kury. Zwiedzanie monumentalnych zabytków regionu. Zobaczymy tam prehistoryczną twierdzę Saro, rzadko odwiedzaną przez turystów. Ma ona ponad 3000 lat – tyle co słynne Mykeny czy Troja. Położona jest na szczycie kanionu Kury. Sam wjazd na górę kanionu dostarcza wspaniałych wrażeń, a panorama z samej twierdzy zapiera dech w piersiach.

Późniejszym popołudniem obejrzymy skalne miasto Wardzia. Wykute w pionowej skale, trzynastopiętrowe miasto miasto-twierdza to najwspanialszy przykład tzw. „Złotego Wieku” Gruzji (XII-XIII stulecie), kiedy cywilizacyjnie wyprzedzała znacznie kraje europejskie. W niewielkiej kaplicy znajdziemy wspaniałe malowidła z końca XII wieku, z jedynym wyraźnie zachowanym portretem królowej Tamar – największego władcy Gruzji.

Wieczorem powrót do miasta Achalcyche. Kolacja i nocleg w hotelu.

24.10

Śniadanie. Przejazd do Borżomi – najsłynniejszego gruzińskiego uzdrowiska. Spacer po parku zdrojowym, degustacja wody mineralnej wprost ze źródła. Możliwość zakupów na lokalnym bazarze, m. in. oryginalnych przetworów z szyszek, orzechów, rokitnika etc.

Dłuższy transfer do miasta Kutaisi. Zwiedzanie wielkiej jaskini Prometeusz z pięknymi formami krasowymi – wielkie hale, kolorowe nacieki i formacje skalne będziemy oglądać w trakcie prawie godzinnego spaceru po jaskini. Powrót do Kutaisi, kolacja i nocleg.

25.10

Śniadanie. przejazd w okolice Batumi na tzw. Zielony Przylądek. Na porośniętym bujną, subtropikalną roślinnością znajduje się tutaj otwarty w 1912 roku ogród botaniczny. Na obszarze ponad 100 hektarów znajdziemy tu rośliny i drzewa ze wszystkich stron świata: stuletnie eukaliptusy, platany i sekwoje, palmy, bananowce i zagajniki bambusowe oraz wiele innych.

Przejazd do Batumi. Wizyta na Placu Europy, gdzie znajduje się pomnik Medei – mitycznej księżniczki starożytnej Kolchidy, trzymającej w ręku legendarne Złote Runo. Spacer po pięknej nadmorskiej promenadzie wśród palm i futurystycznych wieżowców. Krótki czas wolny.

Pokaz akrobacji w miejscowym delfinarium lub wjazd kolejką linową na jedno z okolicznych wzgórz. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu w Kutaisi, nocleg.

26.10

Śniadanie. Zwiedzanie średniowiecznego klasztoru i uniwersytetu Gelati. Wpisane na listę UNESCO jest dziełem jednego z największych władców Gruzji – króla Dawida Budowniczego, znajduje się tu m. in. nekropolia gruzińskich władców.

Długi przejazd do wschodniej Gruzji, a następnie na północ w górę rzeki Aragwi w góry Kaukazu Wielkiego. Droga, którą Rosjanie w XIX wieku nazwali „gruzińską drogą wojenną” prowadzi wśród monumentalnych krajobrazów aż przez sam grzbiet Kaukazu, przez przełęcz Dżwari (2395m). Wieczorem przyjazd do Stepancmindy (Kazbegi) – miejscowości położonej na pograniczu z Rosją. Kolacja i nocleg w pensjonacie na Wielkim Kaukazie.

27.10

Rano przed śniadaniem przejazd samochodami terenowymi w okolice kościółka Cminda Sameba. Przy dobrej widoczności zobaczymy jeden z siedmiu kaukaskich pięciotysięczników, górę Kazbek ( 5033 m n. p. m). Powrót do pensjonatu na śniadanie. Powrót przez Kaukaz Wielki do środkowej Gruzji.

Po drodze postoje widokowe przy źródłach wód mineralnych i na platformie pod przełęczą. Zwiedzanie Zwiedzanie XVII wiecznego zamku Ananuri, położonego nad ogromnym zalewem.

Przejazd do miasteczka Mccheta. Wpisane na listę UNESCO, było ono w przeszłości stolicą Gruzji. Wizyta w monastyrze Dżwari z VII wieku. Leży on na wzgórzu, skąd rozciąga się piękna panorama Mcchety, leżącej w widłach dwóch rzek – Kury i Aragwi. Zwiedzanie klasztoru Samtawro, gdzie znajduje się grób pary królewskiej Miriana i Nany, którzy z rąk św. Nino w IV wieku przyjęli chrześcijaństwo, a następnie katedry Sweti Cchoweli, która przez stulecia była miejscem koronacji władców Gruzji.

Kolacja w restauracji, nocleg w pobliskim hotelu na obrzeżach Tbilisi.

28.10

Śniadanie, wyjazd z hotelu. Zwiedzanie klasztoru Bodbe gdzie pochowana jest św. Nino – patronka Gruzji oraz malowniczo położonego miasteczka Signagi. Spacer po starówce i murach obronnych. Przejazd do Kachetii, największego zagłębia winiarskiego Gruzji. Wizyta w ogromnych tunelach wydrążonych pod Kaukazem, gdzie leżakują tysiące butelek wina jednego z najlepszych producentów w kraju – firmy Chareba. Krótka degustacja lokalnej produkcji, możliwość dokonania zakupów.

Zwiedzanie kolejnej wytwórni o najstarszych nieprzerwanych tradycjach w regionie, sięgających XVI wieku. Krótkie zapoznanie się z technologiami wyrobu win i mocniejszych alkoholi. Dłuższa degustacja, możliwość zakupów cenach producenta. Kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji nad jeziorem, z muzyką na żywo. Będzie ona miała formę tradycyjnej uczty – supry – prowadzonej przez lokalnego wodzireja, tzw. tamadę. Jeden z najlepszych w swoim fachu w całym kraju artysta, wspaniały gawędziarz, tancerz i muzyk razem ze swoimi przyjaciółmi stworzy dla nas niezapomniany wieczór. Po kilku godzinach wybije północ – czas na ostatnie toasty i wyjazd nocnym transferem na lotnisko.

29.10

Około 2:30 w nocy przyjazd na lotnisko w Tbilisi. Odprawa paszportowo-bagażowa. O godz. 05 rano wylot do Polski. Po przylocie na lotnisko w Warszawie transfer autokarowy do Lublina i Kraśnika.

CENA 400 Euro +1580 PLN

Cena zawiera:

 • transfer autokarowy na lotnisko do Warszawy w obydwie strony

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa-Tibilisi-Warszawa z bagażem rejestrowanym 20 kg i bagażem podręcznym

 • ubezpieczenie NNW,KL i ASSISTANCE

 • obowiązkowa składka na TFG

 • 7 noclegów w hotelach ** i *** w pokojach dwuosobowych z łazienkami

 • śniadania i obiadokolacje wg programu w tym umiarkowane ilości alkoholu do obiadokolacji i co najmniej dwie darmowe degustacje wina

 • bilety wstępu do wszystkich odwiedzanych atrakcji (muzea, zabytki, pokaz akrobacji w delfinarium, wyprawa 4×4 na Wielkim Kaukazie)

 • opieka pilota

 • przewodnik polskojęzyczny

Cena nie zawiera:

 • ubezpieczenia od chorób przewlekłych i kosztów rezygnacji z imprezy

 • wydatków własnych

Uwaga!

 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie, decyduje o niej przewodnik

 • Do wyjazdu niezbędny jest dowód osobisty lub paszport ważny min. 6 msc od daty zakończenia imprezy.

 • Przy zapisach należy podać imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo, nr dokumentu podróżnego, data wydania i data ważności dokumentu podróżnego (dowód lub paszport), tel. kontaktowy lub adres email.

 • Waluta w Gruzji Lari (1 lari ok. 1,40 pln). Wymianę euro lub usd na lari najlepiej zrobić na miejscu w Gruzji

 • Przy zapisach należy wpłacić zaliczkę w wysokości 650 zł. Resztę należności należy wpłacić w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20.09.2020.

 • Płatności można dokonać gotówką w Biurze Appia lub przelewem na konta bankowe podane na naszej stronie internetowej (oddzielnie do płatności w pln i w euro)