JORDANIA

20 – 27 maja 2022

Amman – Dżarasz – Morze Martwe – Petra Akaba – Wadi Rum – Karak – Amman

Dzień 1. Kraśnik – Lublin – Warszawa

O godz. 23:30 wyjazd autokarem z Kraśnika z dworca PKS (ul. Jagiellońska), o godz. 00:30 wyjazd z Placu Zamkowego w Lublinie. Transfer na lotnisko Warszawa-Modlin.

 

Dzień 2. Warszawa – Amman

Około godz. 04:00 rano odprawa paszportowo-bagażowa. O godz. 6:20 wylot z Polski do Ammanu i transfer do hotelu. Odpoczynek po podróży. Kolacja i nocleg. Dla chętnych – wieczorem wycieczka fakultatywna – Amman Nocą: Balad to najstarsza część miasta, centrum Ammanu, która składa się z niezliczonej ilości ryneczków i straganów (Suk), można poczuć się jak rodowity Jordańczyk kosztując słodkiej Kanafeh (serowego ciasta moczonego w słodkim syropie na bazie cukru) w tradycyjnym sklepie. Na zakończenie dnia fajka wodna w różnych smakach w klasycznej kawiarni. Koszt wycieczki fakultatywnej – 25 USD/osoba (na miejscu pilotowi).

 

Dzień 3. Amman – Dżarasz – Morze Martwe

Po śniadaniu zwiedzanie Ammanu – stolicy Jordanii. Obecnie miasto liczy ponad 2 miliony mieszkańców i jest siedzibą dworu króla Abdullaha II z dynastii Haszymidów, uważanych za potomków Proroka Mahometa. Wzmianki o mieście pojawiły się w kronikach już w czasach Starego Testamentu, kiedy było ono stolicą kraju Ammonitów i stanowiło ważny ośrodek. Odwiedzimy Cytadelę Jabal al-Qal’a, wzniesioną na jednym z 7 wzgórz Ammanu, gdzie znajdują się pozostałości po rzymskiej Świątyni Herkulesa i okazałym Pałacu Umajjadów z VIII wieku. Na zakończenie zobaczymy także Błękitny Meczet i amfiteatr rzymski z II wieku n.e. z miejscami na widowni mogącymi pomieścić nawet 6 tys. widzów. Po południu wyjazd do oddalonego o 50 km od Ammanu, zjawiskowego miasta rzymskiego Dżarasz. Miejsce to uznawane jest za jeden z największych i najlepiej zachowanych skupisk architektury rzymskiej poza Półwyspem Apenińskim i nazywane jest Pompejami Bliskiego Wschodu. W dobrym stanie zachował się Hipodrom i Łuk Hadriana, wybudowany w 129 r. n.e. na pamiątkę wizyty cesarza. Podczas spaceru zobaczymy rozległe ulice, monumentalne kolumny i największe skarby Dżaraszu – świątynie, łaźnie, teatry, nimfeum i okrągły plac. Przejazd nad Morze Martwe i zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg.

Dzień 4. Morze Martwe

Po śniadaniu czas wolny na korzystanie z hotelowych basenów i prywatnej plaży nad Morzem Martwym. Kąpiele w tym miejscu już od najdawniejszych lat słyną ze swoich zdrowotnych właściwości, a samo Morze Martwe często nazywane jest największym na świecie naturalnym SPA. Na tak nisko położonym terenie powietrze jest aż o 10% bogatsze w tlen i mikroelementy. Poza tym zasobne w minerały czarne błoto oraz gorące źródła siarkowe występujące wzdłuż wybrzeża wykorzystuje się do leczenia chorób stawów i skóry. Kolacja i nocleg.

 

Dzień 5. Zamki na pustyni

Po śniadaniu wyjazd do Wschodniej Jordanii regionu, który znany jest z licznych zamków z VII i VIII w. n.e. oddalonych od siebie o zaledwie kilkanaście kilometrów. Zamki wybudowano podczas panowania Kalifów z dynastii Umajjadów, jako wiejskie rezydencje i loże myśliwskie. Poznamy historie pierwszych muzułmańskich władców Arabii, posłuchamy legend o ekstrawaganckim życiu pełnym rozpusty. Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zamek Qusayr Amra jest jednym z najbardziej znanych pustynnych fortyfikacji Jordanii. Kiedyś służył jako Pałac Myśliwski, ale sławę zawdzięcza odważnym freskom przedstawiającym uczty, picie wina i nagie kobiety. Udamy się też do Qasr Kharana – surowej, dwupoziomowej fortecy stojącej na ogromnej równinie. Zamek otacza aura tajemniczości, ponieważ nie wiadomo, dla kogo został wybudowany, a jest bogata mieszanka wpływów architektury mezopotamskiej, sasanidzkiej, arabskiej i greckiej. Na koniec zajedziemy do Qasr Al-Azraq, zwanego Błękitną Fortecą. Umajjadowie wybudowali ten zamek jako swoją rezydencję wiejską, a w okresie Rewolty Arabskiej przeciwko Imperium Osmańskiemu (1917-1918) mieszkał tu Thomas E. Lawrence, nazywany Lawrence’m z Arabii – jeden z liderów wojsk brytyjskich i autor książki Siedem filarów mądrości, w której opisuje swoje doświadczenia z Bliskiego Wschodu. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

 

Dzień 6. Petra – Akaba

Po śniadaniu przejazd do Petry będącej jednym z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Wiele osób nazywa to miasto najbardziej magicznym miejscem na Bliskim Wschodzie. Petra była wykuta w skalnej dolinie stolicą Królestwa Nabetańczyków. Obecnie jako Różowe Miasto jest jednym z najwspanialszych zabytków na świecie i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wejście do miasta prowadzi przez słynny As-Sik – wąski, długi na 1,2 km wąwóz, który miejscami zwęża się do 3 metrów szerokości. Wyjście z kanionu prowadzi wprost na plac przed najbardziej spektakularny i rozpoznawalny budynek Petry – na trzydziestodziewięciometrowy skarbiec. Dalej ścieżki miasta wiodą doliną wyschniętej rzeki do Amfiteatru, Grobowców Królewskich, placu targowego, który swego czasu był najważniejszym miejscem handlu na trasie szlaku przypraw. Po zwiedzaniu przejazd nad Morze Czerwone do kurortu Akaba, będącego jedynym portem morskim Jordanii. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

 

Dzień 7. Akaba – Wadi Rum

Śniadanie. Czas wolny na odpoczynek i kąpiele w Morzu Czerwonym, fakultatywnie wycieczka do Wadi Rum. Czerwona dolina Wadi Rum na pustyni jest jedną z największych jordańskich atrakcji, słynie z przepięknych widoków i wyjątkowych krajobrazów. Po zaledwie dwugodzinnym Jeep Safari znajdziemy się w miejscu, które przypomina zupełnie inna planetę. Nie bez powodu Wadi Rum w filmach często udaje „Czerwoną Planetę” – w 2015 roku tutaj nakręcono film Ridleya Scotta pt. Marsjanin. Dolina leży wśród granitowych i zbudowanych z piaskowców przedziwnych formacji i skał, a jej rozległy obszar daje poczucie całkowitej wolności. Wioska Wadi Rum natomiast liczy tylko kilkuset mieszkańców – Beduinów, mieszkających w namiotach z koziej skóry, wypasających zwierzęta na pustyni i kultywujących tradycję. Podczas wycieczki nie tylko zobaczymy najbardziej malownicze miejsca i najsłynniejsze formacje skalne. Poszalejemy na pustynnym Jeep Safari, a także poznamy historię tego miejsca i zwyczaje panujące wśród Beduinów. Koszt wycieczki fakultatywnej do Wadi Rum to 50 USD/osoba (na miejscu pilotowi). Kolacja i nocleg.

Dzień 8.  Karak – Amman

Po śniadaniu wyjazd z Akaby i przejazd do Ammanu. Po drodze zatrzymamy się w Al-Karak – słynnym zamku krzyżowców. Twierdza została zbudowana w połowie XII wieku przez Payena le Bouteiller (lennika Królestwa Jerozolimskiego) i stanowiła fragment fortyfikacji pomiędzy Akabą a Turcją. Potęga i lokalizacja zamku krzyżowców uczyniła z niej jedną z najważniejszych twierdz obronnych wschodniego skrzydła Państwa Krzyżowców. Ten strategiczny zamek z trzech stron otoczony jest klifami. Górował nad Drogą Królewską, którą przebiegał lukratywny szlak handlowy i przechodziły pielgrzymki do Mekki. Znajduje się blisko Jerozolimy i Morza Martwego. Po drodze wjedziemy na legendarną Górę Nebo i odwiedzimy bizantyjskie Sanktuarium Mojżesza. Według lokalnej tradycji stąd Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną, a ponieważ nie było mu dane wkroczyć na Ziemię Kanaanu, zgodnie z przekazami tutaj umarł. Górę Nebo jako miejsce święte czczą więc zarówno żydzi, muzułmanie i chrześcijanie. Na szczycie góry znajduje się park archeologiczny, którym opiekują się franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej gdzie podziwiać można wyjątkowe mozaiki z różnych okresów. Następnie przejazd do miasteczka Madaba, gdzie w prawosławnej bazylice Św. Jerzego zachowała się pochodząca z VI wieku Mapa Mozaikowa z Madaby. Mozaika stanowi najstarsze kartograficzne przedstawienie Ziemi Świętej od Libanu na północy do delty Nilu na południu, ze szczególnym uwzględnieniem Świętego Miasta Jerozolimy. Do kościoła pielgrzymują także wierni, aby modlić się do cudownej ikony Matki Boskiej z trzema rękoma. Dojazd do Ammanu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

 

Dzień 9.  Amman – Warszawa – Lublin – Kraśnik

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko. Odprawa paszportowo-bagażowa. O godz. 11:40 wylot z Ammanu. Przylot do Warszawy ok. godz 15:00. Transfer autokarowy do Lublina i Kraśnika.

 

CENA: 2633 PLN

 

Cena zawiera:

– przelot Warszawa – Amman – Warszawa bezpośredni

– 1 sztuka bagażu głównego (20 kg) i 1 sztuka bagażu podręcznego

– opłaty lotniskowe

– ubezpieczenie KL, NNW (podstawowe, Świat)

– obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

– zakwaterowanie w hotelach 3* – 7 nocy

– wyżywienie wg programu – śniadania i obiadokolacje w formie bufetu

– transport klimatyzowanymi autokarami w Jordanii

– zwiedzanie wg programu, bez biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

– serwis i opieka polskiego pilota

 

Dodatkowo płatne:

– obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki i inne opłaty lokalne w wysokości 220 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki, w kwocie tej jest wliczona cena wizy niezbędnej do pobytu w Jordanii.

– dopłata do zakwaterowania w pokoju pojedynczym

– ewentualna dopłata do ubezpieczenia rozszerzonego – 52 zł

– transfer autokarowy z Kraśnika/Lublina na lotnisko w Modlinie i z powrotem – 150 zł/osoba.

 

UWAGA

Aby sprawnie załatwić formalności związane z przekroczeniem granicy jordańskiej, w momencie rezerwacji, nie później niż 30 dni przed wylotem, należy przesłać dane paszportowe, tj. Imię, nazwisko, data urodzenia, narodowość, seria i nr paszportu, data wydania i ważności paszportu (uwaga paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy).

 

|

Wyjazd organizowany we współpracy z Ecco Travel.