NEPAL

Królestwo Himalajów

24 kwietnia – 3 maja 2023

Organizator: Ecco Holiday Sp. z o.o. – wpis do ROTiPT Marszałka Województwa Wielkopolskiego pod numerem 286z

 

Dzień 1. Warszawa – Katmandu

Wylot z lotniska Chopina do Katmandu.

Dzień 2. Katmandu

Przylot do Katmandu. Transfer do hotelu, śniadanie i czas wolny na odpoczynek. Po południu zwiedzanie Swayambhunath, pięknie usytuowanej stupy „Samostworzenia”. Dzisiaj jest to jedno z najświętszych miejsc w całym buddyjskim świecie, cel licznych pielgrzymek. Ważne również dla hinduizmu, czego dowodem są liczne mniejsze świątynie hinduskie reprezentujące różne style architektoniczne, które otaczają wielką, białą i zwieńczoną złotym lotosem stupę. Ze Swayambhunath i najczystszym lotosem związana jest tez legenda o powstaniu doliny Katmandu. Wszystkiemu towarzyszy piękny widok na Katmandu i otaczające je góry. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3. Katmandu – Patan (trasa ok. 35 km).

Wczesnym rankiem możliwość lotu nad Himalajami (dodatkowo płatne). Po śniadaniu udamy się na Katmadu Durbar, czyli do centrum starego miasta, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie do dziś tętniącego życiem placu znajdują się wszystkie najważniejsze budowle. Zwiedzanie zaczniemy od odwiedzin w pałacu i audiencji u żywej bogini Kumari. Wejdziemy także do niewielkiego Kasthamandap, od którego miała się wziąć się nazwa miasta oraz odwiedzimy olbrzymi kompleks pałacowy Hanuman Dhoka – byłą rezydencję rodziny królewskiej; świątynie Sziwy i Parwati oraz największą na placu Świątynię Narajany. Zatrzymamy się przy kolumnie króla Pratapa Malli oraz oddamy pokłon Czarnemu Bhajrawie. Na koniec znajdziemy chwile, żeby pobuszować na bazarku z pamiątkami. W drugiej części dnia odwiedzimy zdecydowanie mniejszy, ale dla wielu bardziej urokliwy durbar Patan wraz z jego najważniejszymi zabytkami. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4. Katmandu – Pashupatinath – Boudhanath – Bhaktapur (trasa ok. 50 km).

Śniadanie. Tego dnia zwiedzanie zaczniemy od Pashupatinath – najważniejszego kompleksu świątyń hinduskich w Nepalu. Obecna, główna świątynia poświęcona bogu Śiwa pod postacią władcy zwierząt (Pashupati), pochodzi z XVIII w. i ma formę trzykondygnacyjnej pagody. Wraz z przylegającymi do niej Ghatami Królewskimi Chitwanghaty kremacyjne. Następnie udamy się do największej stupy Nepalu – Boudhanath, stanowiącej kolejne ważne centrum pielgrzymkowe buddyzmu. Otoczone buddyjskimi klasztorami stanowi centralne miejsce dla olbrzymiej społeczności tybetańskich emigrantów, trudniących się tradycyjnym rzemiosłem, rękodziełem i handlem. W drugiej połowie dnia odwiedzimy Bhaktapur, jednej z czterech stolic historycznego Królestwa Malla. Oprócz Pałacu Królewskiego z piękną Złotą Brama i świątynią Taledżu, zobaczymy, także Plac Taumadi oraz najstarszy Plac Dattatreya. Na pierwszym z nich jest najwyższa w całej dolinie, pięciodachowa świątynia Lakszmi – Nyatapola, a na drugim najstarsza, pochodząca z XV w. Świątynia Dattatreya poświęcona trzem najważniejszym bogom – Brahmie, Wisznu i Śiwie. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5. Katmandu – Chitwan (trasa ok. 185 km, ok. 6 godzin, wysokość do ok. 2000 m n.p.m.).

Rankiem, po śniadaniu opuścimy Dolinę Katmandu i udamy się, najpierw przez położoną prawie 2000 m n.p.m. przełęcz, a później wzdłuż malowniczej doliny rzeki Trishuli, podróż na nizinę Teraj do Narodowego Parku Chitwan. Jest to jeden z największych i zarazem najbogatszych w różnorodną roślinność i zwierzęta, chroniony obszar w całej Azji. Królewski Narodowy Park Chitwan przez bardzo długi czas był prywatną własnością rodziny królewskiej i tylko głowa państwa i zaproszeni goście mogli tam polować. Z czasem przekształcony w rezerwat, żeby w 1973 roku stać się parkiem narodowym o powierzchni przekraczającej 1000 km2. Charakteryzuje się olbrzymim bogactwem zwierząt z najcenniejszym tygrysem bengalskim, całym mnóstwem ptactwa, przylatującymi tu na zimę nawet z Syberii. Spośród wielu różnych zwierząt najczęściej spotykane są dwa gatunki krokodyli oraz nosorożce indyjskie. Po przyjeździe do Chitwan, zakwaterowanie w hotelu i lunch. Po południu spacer po tradycyjnej wiosce ludu Tharu, nadal mieszkającego w dużej mierze w lepiankach. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6. Chitwan

Dzień zaczniemy od wczesnego śniadania, żeby jak najszybciej dotrzeć na skraj dżungli i rozpocząć kilkugodzinne safari na słoniach. Powrót na lunch i chwilę odpoczynku do hotelu. Po południu, kolejna okazja do podziwiania natury podczas rejsu po jednej z dwóch rzek płynących przez park. Dla większego zbliżenia się do natury i sposobu życia miejscowej ludności popłyniemy tradycyjnymi kanu, dłubanymi w całości z jednego kawałka pnia (uwaga w niektórych okresach ze względu na niski stan wody, atrakcja może być niedostępna). Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7. Chitwan – Pokhara (trasa ok. 175 km, ok. 5-6 godzin).

Po śniadaniu opuścimy Chitwan i udamy się w drogę do Pokhary, drugiego co do wielkości miasta Nepalu. Pięknie ulokowana w zielonej i żyznej dolinie nad jeziorem Phewa znacznie różni się od Katmandu, pomimo równie dużej popularności wśród turystów. Pokhara uważana jest dzisiaj jako centrum wypadowe w region Annapurny, ale również mekkę sportów ekstremalnych. Oprócz upajania się widokiem naprawdę bliskich Himalajów oraz tradycyjnego zwiedzania, w Pokhara można pójść na trekking po górskich szlakach, a nawet potrenować latanie małymi samolotami, czy też popłynąć na rafting o różnym stopniu trudności. My po przyjeździe też popłyniemy, ale na spokojną przejażdżkę łódkami po jeziorze Phewa. Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu.

Dzień 8. Pokhara (trasa ok. 25 km, wysokość do około 2000 m n.p.m.).

Wczesnym rankiem, jeszcze przed śniadaniem, dla chętnych (dodatkowo płatne) wyjazd do położonego wyżej w górach Sarangkot, na tzw. zapalanie szczytów, czyli niezwykle zjawiskowy wschód słońca w wysokich górach. Po śniadaniu spędzimy cały dzień na zwiedzaniu Pokhary i najbliższej okolicy. Zobaczymy między innymi Świątynię Bindjabasini, poświęconą bogini Bhagwati, lokalnej odmianie potężnej i złej Durgii, do której okoliczni mieszkańcy przynoszą ofiary w postaci kozłów i kogutów. Wejdziemy do jaskini Mahendra Gupha, ze wspaniałymi formami krasowymi kojarzonymi przez lokalną ludność z hinduskim bóstwem. Zobaczymy, także częściowo naziemny, a częściowo podziemny Wodospad Dewi w ponad trzydziestometrowym jarze. Wszystko na tle środkowych Himalajów. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9. Pokhara – Katmandu (trasa ok. 175 km, ok. 6-7 godzin).

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd do Katmandu. Po drodze możliwość (dodatkowo płatne) wjechanie kolejką linową do położonej około 2000 m n.p.m., górskiej miejscowości i centrum pielgrzymkowego Manakamana. Szansa na zobaczenie rytuału ofiarowania zwierząt w świątyni oraz na ostatni rzut oka na pasmo Annapurny. Po dojechaniu do Katmanu czas wolny w popularnej wśród turystów dzielnicy Thamel. Późnym popołudniem, wczesnym wieczorem wylot do kraju. Tego dnia obiadokolacja we własnym zakresie.

Dzień 10. Warszawa

Przylot do Polski na lotnisko Chopina w Warszawie.

CENA: 6400 PLN/os.

 

Uwaga:

 • Należy pamiętać, że Nepal to fascynujący i egzotyczny kraj, niemniej oprócz wspaniałych wrażeń wiąże się z pewnymi uciążliwościami podróży. Dla państwa komfortu staramy się bardzo, aby standard zakwaterowania nie wykraczał poniżej ogólnie przyjętej normy hoteli 3*, jednak nie mamy wpływu na słaby stan dróg i uciążliwości związane z długimi przejazdami.
 • Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie.
 • Brak udogodnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W przypadku pytań prosimy o kontakt.

 

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE:

• przelot Polska – Katmandu – Polska liniami rejsowymi z przesiadkami
• opłaty lotniskowe, ubezpieczenie KL, NNW
• zakwaterowanie w hotelach 3*
• wczesne zakwaterowanie w hotelu drugiego dnia programu, w zależności od godziny przylotu do Katmandu i późne wykwaterowanie w ostatnim dniu
• wyżywienie: śniadania i obiadokolacje oraz 2 lunche w Chitwan.
• transport: klimatyzowanym autokarem na trasie wycieczki,
• zwiedzanie wg programu (bez biletów wstępu)
• serwis wykwalifikowanego polskiego pilota.
• obowiązkowe składki na TFG i TFP

 

DODATKOWO PŁATNE:

 • obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki, bilety kolejowe i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 170 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki,
 • dopłata do zakwaterowania w pokoju pojedynczym, albo do tańszej opcji „podróżujący samotnie” (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) – w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji „podróżujący samotnie”, dopłata zostanie anulowana
 • opłata za fotografowanie i filmowanie
 • koszt wizy nepalskiej – ok. 30 USD/os., płatne przy wjeździe do Nepalu,
 • koszt wycieczek fakultatywnych:
  • Lot nad Himalajami – ok. 220 USD/os.
  • Kolej linowa na Manakamana – ok. 25 USD/os.
 • miejsca obok siebie w samolocie za dodatkową opłatą (o cenę i dostępność zapytaj sprzedawcę).

Istnieje możliwość zorganizowania transferu z Kraśnika i Lublina do Warszawy na lotnisko i z lotniska. Cena będzie uzależniona od ilości osób chętnych.

 

Uwagi i dodatkowe informacje:

Obsługa na miejscu w jęz. polskim

Informacje wizowe
Nepal – wizę nepalską można uzyskać na lotnisku w Katmandu w cenie ok. 30 USD (wiza turystyczna jednorazowa, ważna na 15 dni). Wymagany jest paszport ważny co najmniej przez okres ważności wizy, wypełniona aplikacja wizowa oraz 1 kolorowe zdjęcie paszportowe.

_______________________________________________________________________________________________

 

Do pobrania (kliknij link poniżej):

Warunki uczestnictwa i standardowy formularz informacyjny Ecco

Informacje o przetwarzaniu danych

 

 

Wyjazd organizowany we współpracy z Ecco Holiday Sp. z o.o.