Gruzja

Termin:  18-26 października 2024

Czas trwania: 8 dni/7 nocy

Cena: 1500 PLN + 550 EUR / os.

Organizator: APPIA Biuro Podróży i Usług Wioletta Romańska Sp. J.

Program wycieczki

18.10

Wyjazd z Przystanku Kraśnik ul. Struga w Kraśniku o godz. 22.30, z. Przejazd na lotnisko w Katowicach.

19.10

Odprawa biletowa, przelot do Kutaisi. Po wylądowaniu posiłek w formie pakietu lunchowego.

Długi przejazd na wschód kraju a następnie północ w góry Kaukazu Wielkiego. Zwiedzanie XVII-wiecznego zamku Ananuri, położonego nad ogromnym zalewem.

Dalsza podróż drogą, którą Rosjanie w XIX wieku nazwali „gruzińską drogą wojenną”. Prowadzi ona na sam grzbiet pasma Wielkiego Kaukazu, przez przełęcz Dżwari (2395m). Wieczorem przyjazd do Stepancmindy (Kazbegi) – miejscowości położonej na pograniczu z Rosją. Po drodze postoje widokowe przy źródłach wód mineralnych i na platformie pod przełęczą.

Kolacja i nocleg w pensjonacie na Wielkim Kaukazie.

20.10

Rano przed śniadaniem przejazd samochodami terenowymi w okolice kościółka Cminda Sameba. Przy dobrej widoczności zobaczymy jeden z siedmiu kaukaskich pięciotysięczników, górę Kazbek ( 5033 m n. p. m). Powrót do pensjonatu na śniadanie. Powrót przez Kaukaz Wielki do środkowej Gruzji.

Śniadanie. Przejazd do miasteczka Mccheta. Starożytna stolica kraju, wpisana na listę UNESCO, do dziś jest centrum religijnego życia kraju. Wizyta w monastyrze Dżwari z VII wieku. Leży on na wzgórzu, skąd rozciąga się piękna panorama Mcchety, leżącej w widłach dwóch rzek – Kury i Aragwi. Zwiedzanie klasztoru Samtawro, gdzie znajduje się grób pary królewskiej Miriana i Nany, którzy z rąk św. Nino w IV wieku przyjęli chrześcijaństwo, a następnie katedry Sweti Cchoweli, która przez stulecia była miejscem koronacji władców Gruzji. Przejazd do Tbilisi.

Kolacja regionalna z pokazem dynamicznych kaukaskich tańców w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.

21.10

Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi: przejazd Aleją Rustawelego, pełną monumentalnych budowli z XIX wieku. Zwiedzanie Muzeum Narodowego. Zobaczymy tu jedną z najbardziej niezwykłych kolekcji złota na świecie. Gruzja już w starożytności, słynęła z legendarnych skarbów ze złota i innych metali. Krótka, godzinna wizyta w muzeum wystarczy aby obejrzeć setki misternych klejnotów liczących tysiące lat.

Po południu Spacer po starym mieście w Tbilisi – najbardziej stylowej kaukaskiej metropolii. Przejdziemy przez wąskie uliczki ze starymi kamienicami, zdobione winoroślą i drewnianymi balkonami. Zobaczymy krzywą wieżę zbudowaną przez miejscowego artystę, cerkiew Anczischati założoną 1500 lat temu i supernowoczesne budynki użyteczności publicznej. Przejedziemy kolejką linową na wzgórze zamkowe Narikala podziwiając miasto z lotu ptaka aby przejść do orientalnej dzielnicy łaźni siarkowych z XIX-wieczny meczetem.

Wieczorem przejazd do regionu Kachetii – centrum winiarstwa i gruzińskich biesiad. Kolacja w formie „supry” – uczty prowadzonej przez lokalnego wodzireja, tzw. Tamadę, prowadzącego toasty z muzyką na żywo. Nocleg w hotelu w regionie Kachetii.

22.10

Śniadanie. Zwiedzanie w regionie Kachetii, największego zagłębia winiarskiego Gruzji. Wizyta w wytwórni o najstarszych nieprzerwanych tradycjach w regionie, sięgających XVI wieku. Krótkie zapoznanie się z technologiami wyrobu win i mocniejszych alkoholi. Dłuższa degustacja, możliwość zakupów cenach producenta. Następnie zwiedzanie ogromnych tuneli wydrążonych pod Kaukazem, gdzie leżakują tysiące butelek wina jednego z najlepszych producentów w kraju – firmy Chareba. Krótka degustacja lokalnej produkcji, możliwość dokonania zakupów.

Wyjazd na pustkowie Udabno – stepowo-półpustynne rejony na południu Gruzji, z charakterystycznymi rożnobarwnymi wzgórzami i oryginalnymi formacjami z piaskowca. Zwiedzanie wykutych w skałach monastyrów Dawid Garedża (VI wiek).

Kolacja w osadzie Udabno lub w Tbilisi. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

23.10

Śniadanie w hotelu. Podróż do monumentalnego kanionu Kury – największej gruzińskiej rzeki. Zobaczymy tam prehistoryczną twierdzę Saro, rzadko odwiedzaną przez turystów. Ma ona ponad 3000 lat – tyle co słynne Mykeny czy Troja. Położona jest na szczycie kanionu. Sam wjazd na górę dostarcza sporych wrażeń, podobnie jak panorama z samej twierdzy.

Następnie zwiedzimy skalne miasto Wardzia. Wykute w pionowej skale, wielopiętrowe miasto-twierdza to najciekawszy przykład tzw. „Złotego Wieku” Gruzji (XII-XIII stulecie), kiedy cywilizacyjnie wyprzedzała kraje europejskie. W niewielkiej kaplicy znajdziemy też malowidła z końca XII wieku, z jedynym wyraźnie zachowanym portretem królowej Tamar – największego władcy Gruzji.

Przejazd do miasta Achalcyche. Wizyta w gruzińsko-tureckim zamku Rabat. Jeszcze kilka lat temu zamek stał w ruinie. Dziś można wspiąć się tu na odrestaurowane wieże, zagłębić się w komnaty zdobione drewnianymi ornamentami i podziwiać nową złotą kopułę lokalnego meczetu. Na otwarciu odnowionej twierdzy w 2012 śpiewał sam Charles Aznavour. Zamek prezentuje wielonarodową historię regionu, pełną wpływów gruzińskich, tureckich, ormiańskich, rosyjskich, żydowskich i innych.

Kolacja, nocleg w hotelu.

24.10

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Borżomi – najsłynniejszego gruzińskiego uzdrowiska. Krótki spacer po parku zdrojowym, degustacja wody mineralnej wprost ze źródła. Możliwość zakupów na lokalnym bazarze, m. in. oryginalnych przetworów z szyszek, orzechów, rokitnika, etc.

Przejazd w okolice miasta Kutaisi. Zwiedzanie jaskini Prometeusz, jednej z największych i najciekawszych jaskiń krasowych w Europie. W trakcie trwającego godzinę spaceru zobaczymy wielkie hale, kolorowe nacieki i zjawiskowe formacje skalne.

Zwiedzanie średniowiecznego klasztoru i uniwersytetu Gelati. Wpisane na listę UNESCO jest dziełem jednego z największych władców Gruzji – króla Dawida Budowniczego, znajduje się tu m. in. nekropolia gruzińskich władców.

Kolacja, nocleg w hotelu mieście Kutaisi.

25.10

Śniadanie. Przejazd do Batumi. Wizyta na Placu Europy, gdzie znajduje się pomnik Medei – mitycznej księżniczki starożytnej Kolchidy, trzymającej w ręku legendarne Złote Runo. Spacer po pięknej nadmorskiej promenadzie wśród palm i futurystycznych wieżowców. Czas wolny. Pokaz akrobacji w miejscowym delfinarium lub krótki rejs łodzią po zatoce.

Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu w Batumi.

26.10

Śniadanie, wykwaterowanie z hoelu, przejazd na lotnisko, odprawa biletowa, przelot do Katowic. Po wylądowaniu transfer do Kraśnika. Przyjazd na miejsce w godzinach wieczornych.

1500 PLN + 550 EUR / os.
cena przy grupie min. 35 osób

Cena zawiera:

– transfer na lotnisko w Katowicach i z powrotem
– ubezpieczenie Standard MAX: KL 30 000 EUR, NNW 3000 EUR
– obowiązkowe składki na TFG i TFP
bilety lotnicze z bagażem podręcznym 40x30x20 cm do 10 kg, w restrykcyjnej taryfie, która nie pozwala na bezkosztowe zmiany nazwiska i rezygnację
– 7 noclegów w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwu i trzyosobowych z łazienkami
– 7 śniadań, 7 obiadokolacji w tym regionalne z muzyką, alkoholem i tańcami
– bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
– opiekę pilota i przewodnika polskojęzycznego

Cena nie zawiera:

– wydatków własnych
– dopłaty do bagażu rejestrowanego wg cennika linii lotniczych, na zapytanie w biurze APPIA
– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji na zapytanie w biurze APPIA
– dopłaty do pokoju jednoosobowego 210 euro/pobyt


Ze względu na politykę linii lotniczych nie gwarantujemy miejsc w samolocie obok siebie.

Uwaga

Ceny kalkulowane przy kursie 1 EUR = 4,40 PLN. W przypadku drastycznej zmiany kursu EURO cena może ulec zmianie!

Organizator nie odpowiada za nieprzewidziane działania linii lotniczych, tj. zmiany rozkładu lotów, godzin, dat, odwołania i opóźnienia lotów – niezależnych od organizatora. Nie są one podstawą reklamacji ani rezygnacji z imprezy turystycznej.

Płatność i rezerwacja

Warunkiem potwierdzenia rezerwacji jest wpłata zaliczki w wysokości 1200 zł/os.

Do pobrania

Warunki uczestnictwa – umowa Pobierz

Standardowy formularz do umów o udział w imprezie turystycznej Pobierz

Informacje o przetwarzaniu danych Pobierz