Magia Jordanii

Termin: 3-10 października 2023

Czas trwania: 8 dni/7 nocy

Cena: 3 640 PLN / os.

Organizator: Ecco Holiday Sp. z o.o. – wpis do ROTiPT Marszałka Województwa Wielkopolskiego pod numerem 286z

Program

Amman – Dżarasz – Morze Martwe – Petra – Akaba – Wadi Rum – Shobak, Montreal – Amman

Dzień 1. Amman
Wyjazd z Kraśnika (godz. zostanie uzupełniona w późniejszym terminie). Przejazd przez Lublin i Warszawę na lotnisko ławica w Poznaniu. Wylot z Polski i transfer do hotelu. Odpoczynek po podróży. Kolacja i nocleg. Dla chętnych – wieczorem wycieczka fakultatywna – Amman Nocą. Balad to najstarsza część miasta, centrum Ammanu, która składa się z niezliczonej ilości ryneczków i straganów (Suk), można poczuć się jak rodowity Jordańczyk kosztując słodkiej Kanafeh (serowego ciasta moczonego w słodkim syropie na bazie cukru) w tradycyjnym sklepie. Na zakończenie dnia fajka wodna w różnych smakach w klasycznej kawiarni (dodatkowo płatne). Koszt wycieczki fakultatywnej – 30 USD/osoba (płatne na miejscu pilotowi).

Dzień 2. Amman – Dżarasz – Morze Martwe
Po śniadaniu zwiedzanie Ammanu – stolicy Jordanii. Obecnie miasto liczy ponad 2 miliony mieszkanców i jest siedzibą dworu króla Abdullaha II z dynastii Haszymidów, uważanych za potomków Proroka Mahometa. Wzmianki o mieście pojawiły się w kronikach już w czasach Starego Testamentu, kiedy było ono stolicą kraju Ammonitów i stanowiło ważny ośrodek. Odwiedzimy Cytadelę Jabal al-Qal’a, wzniesioną na jednym z 7 wzgórz Ammanu, gdzie znajdują się pozostałości po rzymskiej Świątyni Herkulesa i okazałym Pałacu Umajjadów z VIII wieku. Na zakończenie zobaczymy także Błękitny Meczet i amfiteatr rzymski z II wieku n.e. z miejscami na widowni mogącymi pomieścić nawet 6 tys. widzóww. Po południu wyjazd do oddalonego o 50 km od Ammanu, zjawiskowego miasta rzymskiego Dżarasz. Miejsce to uznawane jest za jeden z największych i najlepiej zachowanych skupisk architektury rzymskiej poza Półwyspem Apenińskim i nazywane jest Pompejami Bliskiego Wschodu. W dobrym stanie zachował sie Hipodrom i Łuk Hadriana, wybudowany w 129 r. n.e. na pamiątkę wizyty cesarza. Podczas spaceru zobaczymy rozległe ulice, monumentalne kolumny i największe skarby Dżaraszu – świątynie, łaźnie, teatry, nimfeum i okrągły plac. Przejazd nad Morze Martwe i zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg.

Dzień 3. Morze Martwe
Po śniadaniu czas wolny na korzystanie z hotelowych basenów i prywatnej plaży nad Morzem Martwym. Kąpiele w tym miejscu już od najdawniejszych lat słyną ze swoich zdrowotnych właściwości, a samo Morze Martwe często nazywane jest największym na świecie naturalnym SPA. Na tak nisko położonym terenie powietrze jest aż o 10% bogatsze w tlen i mikroelementy. Poza tym zasobne w minerały czarne błoto oraz gorące źródła siarkowe występujące wzdłuż wybrzeża wykorzystuje się do leczenia chorób stawów i skóry. Kolacja i nocleg.
Dzień 4. Jordańskie Zamki na pustyni
Po śniadaniu wyjazd do Wschodniej Jordanii – regionu, który słynie z licznych zamków z VII i VIII w. n.e. oddalonych od siebie o zaledwie kilkanaście kilometrów. Zamki wybudowano podczas panowania Kalifów z dynastii Umajjadów, jako wiejskie rezydencje i loże myśliwskie. Poznamy historię pierwszych muzułmańskich władców Arabii, posłuchamy legend o ekstrawaganckim życiu pełnym rozpusty. Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zamek Qusayr Amra jest jednym z najbardziej znanych pustynnych fortyfikacji Jordanii. Kiedyś służył jako Pałac Myśliwski, ale sławę zawdzięcza odważnym freskom przedstawiającym uczty, picie wina i nagie kobiety. Udamy się też do Qasr Kharana – surowej, dwupoziomowej fortecy stojącej na ogromnej równinie. Zamek otacza aura tajemniczości, ponieważ nie wiadomo, dla kogo został wybudowany, a jest bogatą mieszanką wpływów architektury mezopotamskiej, sasanidzkiej, arabskiej i greckiej. Na koniec zajedziemy do Qasr Al-Azraq, zwanego Błękitną Fortecą. Umajjadowie wybudowali ten zamek jako swoją rezydencję wiejską, a w okresie Rewolty Arabskiej przeciwko Imperium Osmańskiemu (1917-1918) mieszkał tu Thomas E. Lawrence, nazywany „Lawrence’m z Arabii” – jeden z liderów wojsk brytyjskich i autor książki „Siedem filarów mądrości”, w której opisuje swoje doświadczenia z Bliskiego Wschodu. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 5. Petra – Akaba
Po śniadaniu przejazd do Petry będącym jednym z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Wiele osób nazywa to miasto najbardziej magicznym miejscem na Bliskim Wschodzie. Petra była wykutą w skalnej dolinie stolicą Królestwa Nabetanczyków. Obecnie jako Różowe Miasto jest jednym z najwspanialszych zabytków na świecie i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wejście do miasta prowadzi przez słynny As-Sik – wąski, długi na 1,2 km wawóz, który miejscami zwęża się do 3 metrów szerokości. Wyjście z kanionu prowadzi wprost na plac przed najbardziej spektakularny i rozpoznawalny budynek Petry – na trzydziestodziewięciometrowy skarbiec. Dalej ścieżki miasta wiodą doliną wyschniętej rzeki do Amfiteatru, Grobowców Królewskich, placu targowego, który swego czasu był najważniejszym miejscem handlu na trasie szlaku przypraw. Po zwiedzaniu przejazd nad Morze Czerwone do kurortu Akaba, będącego jedynym portem morskim Jordanii. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 6. Akaba – Wadi Rum
Śniadanie. Czas wolny na odpoczynek i kąpiele w Morzu Czerwonym, fakultatywnie wycieczka do Wadi Rum. Czerwona dolina Wadi Rum na pustyni jest jedną z największych jordańskich atrakcji, słynie z przepięknych widoków i wyjątkowych krajobrazów. Po zaledwie dwugodzinnym Jeep Safari znajdziemy się w miejscu, które przypomina zupełnie inną planetę. Nie bez powodu Wadi Rum w filmach często udaje „Czerwoną Planetę” – w 2015 roku tutaj nakręcono film Ridleya Scotta „Marsjanin”. Dolina leży wśród granitowych i zbudowanych z piaskowców przedziwnych formacji i skał, a jej rozległy obszar daje poczucie całkowitej wolności. Wioska Wadi Rum natomiast liczy tylko kilkuset mieszkańców – Beduinów, mieszkających w namiotach z koziej skóry, wypasających zwierzęta na pustyni i kultywujących tradycję. Podczas wycieczki nie tylko zobaczymy najbardziej malownicze miejsca i najsłynniejsze formacje skał. Poszalejemy na pustynnym Jeep Safari, a także poznamy historię tego miejsca i zwyczaje panujące wśród Beduinów. Koszt wycieczki fakultatywnej do Wadi Rum to 50 USD/osoba (płatne na miejscu pilotowi). Kolacja i nocleg.

Dzień 7. Shobak/Montreal – Amman
Po śniadaniu wyjazd z Akaby i przejazd do Ammanu. Po drodze zatrzymamy się w zamku Shobak/Montreal, który powstał przed Al-Karak w roku 1115. Bronił się dłuzej niz słynny Al-Karak. Zamek Shobak (Montreal) zlokalizowany jest 30 km od Petry, wzniesiony na wzgórzu w strategicznym miejscu, z widokiem na dawne szlaki handlowe. Był on samowystarczalny, gdyż znajdowały się tam wykute w skale zbiorniki na wodę, a tereny otaczające twierdze obfitowały w żyzną glebę. Na terenie zamku znajduje się rynek z 375 schodami, które prowadzą do tajemnego przejścia. Przewodnik opowie nam o historii i dziejach zamku Montreal. Po drodze wjedziemy na legendarną Górę Nebo i odwiedzimy bizantyjskie Sanktuarium Mojżesza. Według lokalnej tradycji stąd Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną, a ponieważ nie było mu dane wkroczyć na Ziemię Kanaanu, zgodnie z przekazami tutaj umarł. Górę Nebo jako miejsce święte czczą więc zarówno żydzi, muzułmanie i chrześcijanie. Na szczycie góry znajduje się park archeologiczny, którym opiekują sie franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, gdzie podziwiać można wyjątkowe mozaiki z różnych okresów. Następnie przejazd do miasteczka Madaba, gdzie w prawosławnej bazylice Św. Jerzego zachowała się pochodząca z VI wieku „Mapa Mozaikowa z Madaby”. Mozaika stanowi najstarsze kartograficzne przedstawienie Ziemi Świętej od Libanu na północy do delty Nilu na południu, ze szczególnym uwzględnieniem Świętego Miasta Jerozolimy. Do kościoła pielgrzymują także wierni, aby modlić się do cudownej ikony „Matki Boskiej z trzema rekoma”. Dojazd do Ammanu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 8. Amman
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko i powrót do Polski. Przejazd przez Warszawę, Lublin i Kraśnik. (orientacyjne godziny powrotu zostaną uzupełnione później).

CENA: 3 640 PLN/os.

Cena zawiera:

– przelot Polska – Amman – Polska bezpośrednio .
– opłaty lotniskowe.
– ubezpieczenie KL, NNW.
– zakwaterowanie, 7 nocy, w hotelach 3*.
– wyżywienie wg programu – śniadania i obiadokolacje w formie bufetu.
– transport klimatyzowanymi autokarami.
– zwiedzanie wg programu, bez biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.
– serwis polskiego pilota.
– 1 sztuka bagażu głównego i 1 sztuka bagażu podręcznego.

Cena nie zawiera:

– transfer lotniskowy Kraśnik- Lublin- Warszawa- Poznan i z powrotem – dla chętnych płatny dodatkowo 250 zł/os.
obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 250 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki, w kwocie tej jest również wliczona cena wizy.* miejsca obok siebie w samolocie.
– dopłata do zakwaterowania w pokoju pojedynczym, albo do tańszej opcji podróżujący samotnie (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) – w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji „podróżujący samotnie” dopłata zostanie anulowana.
– ubezpieczenie z klauzulą pokrywającą koszty leczenia COVID 19 – istnieje możliwość dokupienia ubezpieczenia TU EUROPA w wariancie Super w cenie 72 zł/os (o szczegóły zapytaj sprzedawcę).

Uwagi i dodatkowe informacje

Bilet rejsowy w restrykcyjnej taryfie, która nie zezwala na bezpłatne zmiany dat podróży i danych pasażera, a zwrot biletu wiąże się z wysokimi kosztami. Istnieje możliwość zakupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – szczegóły u sprzedawcy.


WIZY:
Istnieje obowiązek wizowy dla obywateli polskich odwiedzających Jordanię, jednak można ubiegać się o wizę na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie do Jordanii. Aby sprawnie załatwić formalności związane z przekroczeniem granicy jordańskiej, wymagane jest przesłanie danych paszportowych w momencie rezerwacji lub najpóźniej na 30 dni przed wylotem. Prosimy o dostarczenie następujących danych paszportowych: imię, nazwisko, data urodzenia, narodowość, numer paszportu, data wydania i ważności paszportu (paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu do Polski). W przypadku braku powyższych danych lub podanie niekompletnych danych w terminie, zastrzegamy możliwość odwołania wyjazdu.

Wyjazd organizowany we współpracy z Ecco Holiday Sp. z o.o.

Do pobrania

Ecco Holiday/Ecco Travel: warunki uczestnictwa i standardowy formularz Pobierz

Informacje o przetwarzaniu danych Pobierz